Śląsk


Strona główna -> Polska -> Śląsk
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Śląsk nierozerwalnie kojarzy się z Polską, a jednak jest to kraina leżąca na terenie aż trzech państw: Polski, Czech i Niemiec. Mylnie określa się tym mianem jedynie obszar Górnego Śląska, czyli województwo śląskie. Ta historyczna kraina dzieli się na dwie części: Górny i Dolny Śląsk, a jej stolicą jest Wrocław, choć w przypadku Górnego Śląska kojarzy się on raczej z zagłębiem i jednym z tamtejszych miast. Terytorialnie ta historyczna kraina rozciąga się w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz w początkowym fragmencie Wisły.


Górny Śląsk kojarzy sie przede wszystkim z górnictwem i kopalniami węgla kamiennego

Symbolika

Barwy i symbole Śląska wywodzą się od tradycji Piastów. Ich podstawowym symbolem był orzeł użyty po raz pierwszy w 1222 roku przez króla Kazimierza I opolskiego. Do dziś herb Wrocławia w dużym stopniu przypomina ten pierwotny piastowski. Początkowo był to czarny orzeł ze srebrnym pasem i krzyżem, na złotym tle. Przez lata ulegał on przekształceniom, dodano barwę niebieską, zmieniono kolor samego orła. Herby również dzielono umieszczając na nich kilka emblematów, liter czy symboli.

Podział administracyjny

Historycznie Śląsk dzieli się na Górny i Dolny, z tym, ze ta pierwsza nazwa funkcjonuje dopiero od XV wieku. Polska część krainy leży na terenach województwa śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego, a częściowo na terenie województwa wielkopolskiego. Na terenie Czech leży z kolei Śląsk Czeski podzielony na Śląsk Opawski i Zaolzie, obejmujący część kraju morawsko-śląskiego i ołomunieckiego. W granicach Niemiec znajduje się tzw. Schlesische Oberlausitz czyli Śląskie Łużyce Górne. Na terenie dzisiejszych Łużyc wciąz istnieje wiele elementów mających w nazwie słowo „śląski”. Ponadto w konstytucji Saksonii znajduje się zapis dotyczący dolnośląskiej flagi i herbu. Görlitz jest uznawane za największe śląskie miasto w obecnych Niemczech.

Turystyka

Województwo śląskie to obecnie jako jeden z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów w Polsce o nieskazitelnej przyrodzie, bujnym życiu kulturalnym i zróżnicowanym krajobrazie. W Częstochowie, w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze, „bije serce narodu”. Sanktuarium z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny odwiedza rocznie pięć milionów pielgrzymów z całego świata. Zaś atrakcyjnymi miejscami do uprawiania turystyki aktywnej zimą i latem są pasma górskie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na Śląsku można podziwiać zamek Książąt Pszczyńskich z zespołem pałacowo-parkowym w Pszczynie, średniowieczne ruiny zamków obronnych na „Szlaku Orlich Gniazd. Na Śląsku znajdują się również niepowtarzalne i unikatowe zabytki dawnej techniki. Warto zobaczyć podziemny spływ łodziami wzdłuż korytarzy Zabytkowej Kopalni Rud Srebronośnych oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, skansen „Królowa Luiza” w Zabrzu, Muzeum Piwowarstwa w Tychach. Na Dolnym Śląsku pierwsza budowla murowana to najprawdopodobniej świątynia zbudowana w miejscu katedry we Wrocławiu, a następnie kościół św. Mikołaja w Cieszynie z połowy XI wieku. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się Kościół Pokoju w Świdnicy, zbudowany w połowie XVII wieku. W XX wieku w miastach Śląska powstało wiele budynków modernistycznych i ekspresjonistycznych, szczególnie we Wrocławiu (np. Hala Stulecia, WUWA, czy Dom Handlowy Petersdorf).

Stroje śląskie

Stroje ludowe znane są na Śląsku od wieków. Kolorystyka jest różnorodna, ukazując całe piękno strojów. Typowy strój ludowy składa się z długiej spódnicy zdobionej niebieskimi ornamentami, zdobionego fartucha oraz wieńca z kwiatów dla dziewcząt i kobiet. Mężczyźni również mają swoje tradycyjne stroje, które wyróżniają się charakterystycznym okryciem z szerokimi rękawami oraz szerokimi spodniami. Damski strój zawiera także wiele ozdób, szczególnie dużych kolorowych korali, a także chusty zakładane na głowę. Spodnie są tylko przeznaczone dla mężczyzn, kobiety zakładają długie szerokie spódnice. Dominujące kolory strojów ludowych to biel, czerwień, elementy niebieskiego oraz czarny u mężczyzn. Na każdą okazję jest przeznaczony inny strój. Nawet na wesele pary młodej są szyte specjalne stroje ludowe. Tradycja ta przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Tradycje śląskie

Jedną z tradycji śląskich jest spędzanie czasu wolnego z rodziną. Śląsk to region bardzo przywiązany do tradycji rodzinnych i dlatego jest dla nich ważne, by kontynuować tradycję rodzinnych obiadów. Podczas wolnych chwil Ślązacy grają w karty. Najpopularniejsze w ich regionie jest skat oraz tysiąc. Najczęściej grają podczas słynnych biesiad piwnych, które bardzo często się tam odbywają. Kultywowaną tradycją śląską i bardzo znaną jest hodowanie gołębi. Odbywają się nawet targi najpiękniejszych ptaków tego gatunku. Śląsk jest znanym regionem, jeśli chodzi o tradycje rozrywkowe. Najwięcej zespołów ludowych wywodzi się z obszarów śląskich. Na co dzień odbywają się pokazy oraz występy najpopularniejszych śląskich zespołów, gdzie uczestniczy przebierają się w wykwintne stroje. To, co odróżnia Ślązaków od innych ugrupowań Polski to to, że na Śląsku bardziej hucznie obchodzi się urodziny niż imieniny, jest tak przyjęte od wielu lat. Słynną tradycją jest barbórkowe święto obchodzone co roku tego samego dnia na cześć patronki górników – Barbary. Śląsk ma także swoje tańce ludowe, do których zalicza się Trojak, Mietlorz, Drybek, Waloszek, Stara Baba, Koziorajka, Gąsior, Miotlarz i Schneller Schlesischer Volkstanz.. Pieśni i tańce są ważnym składnikiem śląskich zabaw.

Ludność

Ludność śląska to Polacy pochodzenia niemieckiego lub czeskiego, jak również mniejszość zagraniczna przybyła z ziemi niemieckiej, słowackiej oraz czeskiej. W Polsce nie jest uznawana prawnie, jedynie w regionie śląskim uważają siebie za osobny rodzaj ludności. Natomiast za granicą są traktowani jak osobna grupa etniczna. Na Śląsku mieszka około 10 tysięcy osób i jest to jeden z najbardziej licznych regionów w Polsce. Zaludnienie wynika również z położenia wielu dużych miast obok siebie zwanych zagłębiem śląskim. Śląsk ma w swoim regionie ich najwięcej. Ponadto wysokie zaludnienie wynika z istniejącego wysoko rozwiniętego przemysłu wydobywczego. Wiele osób osiedliło się na tych terenach po II wojnie światowej i mieszkają tam do dziś. Pomieszane narody spotkały się ze sobą i połączyły, dzięki czemu stworzyli słynna gwarę śląską kultywowaną do dzisiaj. Ludność śląska uważa siebie za odrębną grupę społeczna, natomiast jest największa grupą narodowościową w Polsce.



Polska - miasta

Gdańsk Katowice Kraków Łódź Lublin Opole Poznań Sandomierz
Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Zamość


Polska - co warto wiedzieć



Polska - Polskie stroje ludowe Polskie stroje ludowe
Strój ludowy, albo inaczej regionalny to element kultury wielu narodów, a ...
Polska - Kuchnia polska Kuchnia polska
W zamierzchłych czasach kuchnia polska budowana była głównie na niezbyt ...
Polska - Polskie święta Polskie święta
W polskim kalendarzu świątecznym znajduje się ogromna liczba różnego ...
Polska - Zabytki UNESCO w Polsce Zabytki UNESCO w Polsce
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości – lista ...
Polska - Polska ciekawostki Polska ciekawostki
Będąc gościem w każdym praktycznie kraju można natknąć ...
Polska - Tradycje w Polsce Tradycje w Polsce
Naród nasz to naród pod pewnym względem niesamowity. Jesteśmy ...
Polska - Kraina Otwartych Okiennic Kraina Otwartych Okiennic
Na północnym brzegu Narwi, na zachód od miasta Narew zachowały się ...
Polska - Polskie piwa Polskie piwa
Polacy piją coraz więcej piwa i wydawałoby się, że koniunktura powinna ...
Polska - Kierunki wakacyjnych wyjazdów Polaków Kierunki wakacyjnych wyjazdów Polaków
Wakacje są powodem do tego, żeby się zrelaksować po roku intensywnej pracy ...
Polska - Dzień Kobiet w Polsce Dzień Kobiet w Polsce
Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto, które z założenia ma ...
Polska - Przepisy drogowe w Polsce Przepisy drogowe w Polsce
Ogólne zasady ruchu drogowego w Europie reguluje „Konwencja wiedeńska o ruchu ...
Polska - Typowo polskie - Żubrówka Typowo polskie - Żubrówka
Żubrówka należy do najbardziej charakterystycznych polskich alkoholi. Kojarzy ...
Polska - Typowo polskie - Śliwowica Typowo polskie - Śliwowica
Śliwowica jest niezwykle charakterystycznym alkoholem, który kojarzy się z ...
Polska - Białowieski Park Narodowy Białowieski Park Narodowy
Puszcza Białowieska leży na granicy z Białorusią, częściowo na ...
Polska - Typowo polskie - Szybowce Typowo polskie - Szybowce
Polska nie należy do krajów rozpoznawalnych na świecie. Mamy wiele drobnych ...
Polska - Typowo polskie - Bursztyn Typowo polskie - Bursztyn
Spacerując po plaży nad Bałtykiem po silnym sztormie można od czasu do czasu ...
Polska - Typowo polskie - Polska gościnność. Typowo polskie - Polska gościnność.
Polska gościnność jest już legendarna, a wywodzi się nie z dzisiejszych ...
Polska - Typowo polskie - Domowe przysmaki Typowo polskie - Domowe przysmaki
W każdej kulturze znajdzie się coś, co stanowi regionalny lub nawet narodowy ...
Polska - Karnawał w Polsce Karnawał w Polsce
Kto z nas nie zna radości karnawału? Rok w rok po sylwestrowym szaleństwie przez ...
Polska - Mosty w Stańczykach Mosty w Stańczykach
Polska jest krajem niezwykle bogatym w różnego typu atrakcje. Są to ...
Polska - Bimber w Polsce Bimber w Polsce
Samogon, krzakówka, gorzała, sołtysówka, prymucha, ...
Polska - Polskie produkty regionalne Polskie produkty regionalne
Polska nie jest krajem jednorodnym kulturowo, a każdy jej fragment to inna ...
Polska - Typowo polskie - Jasna Góra Typowo polskie - Jasna Góra
Częstochowa to jedno z polskich miast, które w sensie historycznym zyskało ...
Polska - Typowo polskie - słodycze Typowo polskie - słodycze
Polskie słodycze dla Polaków znaczenie mają duże i może nie ...
Polska - Katolicy w Polsce Katolicy w Polsce
Polska ze zdeklarowanymi prawie 93% katolików pod względem religijności ...
Polska - Typowo polskie - symbole przyrody Typowo polskie - symbole przyrody
Polska przyroda jest niepowtarzalna i tak charakterystyczna, ze wielu wieszczów ...
Polska - Najchętniej odwiedzane miasta w Polsce wg liczby udzielonych noclegów Najchętniej odwiedzane miasta w Polsce wg liczby udzielonych noclegów
1. Warszawa 2. Kraków 3. Wrocław 4. Gdańsk 5. Poznań 6. ...
Polska - Boże Narodzenie w Polsce Boże Narodzenie w Polsce
Boże Narodzenie to najważniejsze polskie święto kościelne. Jednoczy ...
Polska - Hymn Polski Hymn Polski
Oficjalnym hymnem Polski od roku 1948 jest „Pieśń legionów polskich we ...
Polska - Podział administracyjny Polski Podział administracyjny Polski
Podział administracyjny państwa na mniejsze jednostki jest naturalny i niezbędny ...
Polska - Bitwa pod Grunwaldem Bitwa pod Grunwaldem
Jedna z najsławniejszych w historii bitew odbyła się 15 lipca 1410 roku na polach ...
Polska - Zapomniany kościół w Żeliszowie Zapomniany kościół w Żeliszowie
Świat jest pełen cudownych budowli, które pomimo zapomnienia i powolnego ...
Polska - Barbórka Barbórka
Barbórka, określana też czasami jako Barburka, to tradycyjne, obchodzone dnia 4 ...
Polska - Morze Bałtyckie Morze Bałtyckie
Morze Bałtyckie, nazywane też często Bałtykiem jest morzem ...
Polska - Parki narodowe w Polsce Parki narodowe w Polsce
Park narodowy to miejsce, w którym znajdują się wyjątkowe przyrodnicze ...
Polska - Autostrady w Polsce Autostrady w Polsce
Słowo "autostrada" oznacza drogę publiczną przeznaczoną do ruchu ...
Polska - Mikołaj Kopernik Mikołaj Kopernik
Mikołaj Kopernik jest postacią znaną każdemu Polakowi. Pomimo wieli ...
Polska - Ludność Polski Ludność Polski
Polska jest krajem należący do średnio zaludnionych, choć warunki ...
Polska - Polska wódka Polska wódka
Polacy znani są w Europie jako naród pijaków, a umiejętność ...
Polska - Tradycje wielkanocne w Polsce Tradycje wielkanocne w Polsce
Polska to kraj katolicki i to nie budzi niczyich wątpliwości. Statystyki są ...
Polska - Polscy nobliści Polscy nobliści
Nagroda Nobla przyznawana jest każdego roku w wielu dziedzinach ludziom z całego ...
Polska - Fryderyk Chopin Fryderyk Chopin
Fryderyk Chopin był nie tylko niezwykle utalentowanym muzykiem, ale także ciekawym ...
Polska - Józef Piłsudski Józef Piłsudski
Józef Klemens Piłsudski polski działacz niepodległościowy, ...
Polska - Pustynia Błędowska Pustynia Błędowska
O Pustyni Błędowskiej słyszał zapewne każdy Polak, ponieważ jej ...
Polska - Szlak Orlich Gniazd Szlak Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd jest chyba najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną ...
Polska - Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie
Kto z nas nie słyszał o Biskupinie? Ta niewielka starodawna wioska zrekonstruowana ...
Polska - Bieszczadzka Ciuchcia Bieszczadzka Ciuchcia
Wąskotorówek jest w naszym kraju wiele, bo wciąż jeszcze funkcjonują, ...
Polska - Dolina Rospudy Dolina Rospudy
Dolina Rzeki Rospudy znana jest każdemu Polakowi głównie z powodu toczącej ...
Polska - Polskie stadiony na Euro 2012 Polskie stadiony na Euro 2012
Dnia 18 kwietnia 2007 roku Komitet UEFA podjął pozytywną decyzję w sprawie ...
Polska - Polacy o sobie Polacy o sobie
Stereotyp to utrwalone przekonanie, które oznacza ogólnie przypisywaną ...
Polska - Kierunki emigracji Polaków Kierunki emigracji Polaków
Emigracja jest naturalnym procesem, jaki dotyczy każdego kraju bez względu na ...
Polska - Mapa polski Mapa polski
Polska - Typowo polskie - regionalne przysmaki góralskie Typowo polskie - regionalne przysmaki góralskie
Każdy, kto był przynajmniej raz w polskich górach zwłaszcza, jeśli ...

Śląsk - komentarze:


Śląsk komentarz Kami, Zawiercie
2014-04-15 23:57:26
Zapomniano jedynie nadmienić, iż Częstochowa, Zagłębie Dąbrowskie, Żywiecczyzna poza administracyjną przynależnością do województwa śląskiego z samym Śląskiem nie mają nic wspólnego. To ziemie historycznie małopolskie, językowo przynależą do dialektu małopolskiego, a także kulturowo są bliższe Krakowianom niż Ślązakom.


Śląsk - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies