Boże Narodzenie w Polsce


Strona główna -> Polska -> Boże Narodzenie w Polsce
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Boże Narodzenie to najważniejsze polskie święto kościelne. Jednoczy przy stołach i na modlitwie całe rodziny, również te, które spotykają się niezwykle rzadko. Wielkość tych świąt jest tak znacząca, że nawet wielkie odległości nie stanowią przeszkody. Na Boże Narodzenie rodzina, znajomi i przyjaciele wysyłają sobie kartki z życzeniami, paczki żywnościowe i prezenty. Docierają one nawet w odległe zakątki świata przesyłają odrobione polskości, ciepła rodzinnego i bliskości. Boże Narodzenie, to najbardziej rodzinne ze świąt.


Stół wigilijny jest urządzany zgodnie z tradycją, skromnie ale uroczyście.

Religia

Boże Narodzenie obchodzone jest w kościele katolickim od IV wieku. Jest to święto liturgiczne, związane z konkretna datą 25 grudnia, będącą symbolicznym dniem upamiętniającym narodziny w Betlejem. Przed świętem wyznawcy są zobowiązani do czterotygodniowego postu nazywanego Adwentem. Adwent kończy Wigilia, podczas której spożywa się postną kolację i śpiewa kolędy, oraz Pasterka, czyli uroczysta msza w kościele o północy z 24 na 25 grudnia. Z czasem zmieniał się charakter tego święta, które dawniej obchodzone było bardzo radośnie i wesoło, a obecnie – polskim zwyczajem – panuje moda na popadanie w zadumę i śpiewanie nostalgicznych pieśni. Boże Narodzenie związane jest z tradycjami i symbolami, których w Polsce jest szczególnie dużo. W głównej mierze jest to święto rodzinne, ale do pięknej tradycji należy obecność na stole pustego nakrycia, czekającego na niespodziewanego gościa.

Zwyczaje

Jednym z elementów, bez których nie może się obejść polskie Boże Narodzenie jest Aniołek. Postać ta nie tylko zdobi czubek choinki, ale także jest wiodącym motywem dekoracji. W niektórych regionach anioł roznosi też prezenty zamiast tradycyjnego Świętego Mikołaja. Drugi element świąteczny, także regionalny, to szopka betlejemska. Wprawdzie szopki buduje się i wystawia w domach w całej Polsce, ale szczególnie pod tym względem zaznacza się region krakowski, w którym budowanie szopek z drewna stało się sztuką. W innych regionach szopki tworzone są często w kościołach i odwiedzane przez rzesze wiernych. Ze świętami wiąże się też jemioła. Stanowi ona symbol szczęścia, spokoju i bogactwa. Pocałunek pod jemiołą jest wolny od zdrady i złych intencji. Kolędnicy znani są głównie we wsiach. Od domu do domu chodzą przebrane postaci z biblijnych legend śpiewając kolędy. Nie może wśród nich zabraknąć Heroda, diabłów, aniołów i turonia. W Wigilię zgodnie z obyczajem zwierzęta mówią ludzkim głosem stąd też w dawnych czasach podawano im opłatek. Obowiązkowym elementem świąt są kolędy. Kolędy są najmilszymi i najbardziej lubianymi pieśniami religijnymi, choć śpiewają je równie chętnie ludzie niewierzący. Cicha Noc - najpiękniejsza kolęda świata, śpiewana w około 300 językach. Ważnym elementem polskiej tradycji jest też Święty Mikołaj, którego pierwowzorem była postać biskupa.

Stół wigilijny

Ze stołem wigilijnym jest też związanych kilka obyczajów. Przede wszystkim ważne jest, aby siedziała przy nim parzysta liczba osób. Dawniej unikano liczby 13 gości ze względu na zdradę trzynastego apostoła. Podobnie na stole powinno się znaleźć 12 potraw symbolizujących dwunastu apostołów. Trzynasta potrawą, symbolizującą Jezusa jest opłatek. W biednych domach podawano mniej: 7-9 potraw. Dziś Wigilie są o wiele bardziej sute, a potraw jest znacznie więcej. Są tez one różne zależnie od regionu. Pod wigilijnym obrusem koniecznie musi się znaleźć siano. Dawniej chłop wstawiał do izby specjalnie zachowany na te okazję snop zboża, który miał zwiastować urodzaj. Dziś w mieście trudno o snopy, wiec pod obrus wkłada się symboliczna kępkę siana. Musi się tez znaleźć puste nakrycie, które symbolizuje z jednej strony otwarte w tym dniu drzwi dla każdego bezdomnego wędrowca, a z drugiej jest swoistym połączeniem z bliskimi przebywającymi w odległych stronach. Najczęściej podawane potrawy, to zupa grzybowa lub barszcz z buraków zależnie od regionu, ryby różnego rodzaju, kapusta z grochem, pierogi z grzybami, gołąbki z kaszą, ciasta i oczywiście mak, orzechy i miód, jako symbole szczęścia. Obecnie jeszcze podaje się sporo różnych postnych zakąsek.

Opłatek

Opłatek funkcjonuje w tradycji Bożego Narodzenia od XII wieku, kiedy to stał się pieczywem liturgicznym, określanym też jako hostia. Symbolizuje on ciało Chrystusa, które w połączeniu z winem jest podstawą obrzędów katolickich. Opłatki wykonuje się z mąki i wody, a cieniutkie ciasto wypiekane jest w gofrownicach. Jego kształty mogą być różne i z reguły posiada on ornament w postaci sceny liturgicznej. W polskiej tradycji opłatek stał się symbolem pojednania i chrześcijańskiej jedności, a łamanie się opłatkiem symbolizuje kruszenie zła. Opłatek zastąpił pradawny zwyczaj dzielenia się chlebem. Tradycja łamania się opłatkiem jest już tak mocna, że stała się też własnością ludzi niewierzących.

Choinka

Choinka do polskich obyczajów wkroczyła bardzo późno, choć w tradycjach świątecznych funkcjonuje już od VII wieku. Związane jest to z legendą o dębie, który wycięty zniszczył wszystkie drzewa, zostawiając przy życiu małą sosenkę. Stała się ona symbolem Małego Jezusa. Choinka przywędrowała do Polski dopiero w XIX wieku z Nadrenii, choć już wcześniej zdobiono zielonymi gałęziami chaty. Wiecznie zielone, żywe drzewko stało się symbolem rajskiego drzewa życia, stąd najwcześniej znanymi jego ozdobami były jabłka. Inne ozdoby świątecznego drzewka mają równie symboliczne znaczenie. Zawieszano ozdoby wypiekane z ciasta, kolorowe pierniczki, cukierki w jaskrawych papierkach. Później pojawiły się ozdoby ze szkła, kolorowe bombki, anielskie włosy z celofanu, świeczki zastąpiono zimnymi ogniami i elektrycznym oświetleniem, a żywą i pachnącą choinkę zamieniono na wiecznie trwały wyrób z drutu i zielonego plastiku.

 



Polska - miasta

Gdańsk Katowice Kraków Łódź Lublin Opole Poznań Sandomierz
Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Zamość


Polska - co warto wiedzieć



Polska - Polskie stroje ludowe Polskie stroje ludowe
Strój ludowy, albo inaczej regionalny to element kultury wielu narodów, a ...
Polska - Kuchnia polska Kuchnia polska
W zamierzchłych czasach kuchnia polska budowana była głównie na niezbyt ...
Polska - Tradycje w Polsce Tradycje w Polsce
Naród nasz to naród pod pewnym względem niesamowity. Jesteśmy ...
Polska - Zabytki UNESCO w Polsce Zabytki UNESCO w Polsce
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości – lista ...
Polska - Polska ciekawostki Polska ciekawostki
Będąc gościem w każdym praktycznie kraju można natknąć ...
Polska - Kraina Otwartych Okiennic Kraina Otwartych Okiennic
Na północnym brzegu Narwi, na zachód od miasta Narew zachowały się ...
Polska - Polskie święta Polskie święta
W polskim kalendarzu świątecznym znajduje się ogromna liczba różnego ...
Polska - Typowo polskie - Bursztyn Typowo polskie - Bursztyn
Spacerując po plaży nad Bałtykiem po silnym sztormie można od czasu do czasu ...
Polska - Polskie stadiony na Euro 2012 Polskie stadiony na Euro 2012
Dnia 18 kwietnia 2007 roku Komitet UEFA podjął pozytywną decyzję w sprawie ...
Polska - Typowo polskie - Szybowce Typowo polskie - Szybowce
Polska nie należy do krajów rozpoznawalnych na świecie. Mamy wiele drobnych ...
Polska - Typowo polskie - Śliwowica Typowo polskie - Śliwowica
Śliwowica jest niezwykle charakterystycznym alkoholem, który kojarzy się z ...
Polska - Typowo polskie - Żubrówka Typowo polskie - Żubrówka
Żubrówka należy do najbardziej charakterystycznych polskich alkoholi. Kojarzy ...
Polska - Przepisy drogowe w Polsce Przepisy drogowe w Polsce
Ogólne zasady ruchu drogowego w Europie reguluje „Konwencja wiedeńska o ruchu ...
Polska - Dzień Kobiet w Polsce Dzień Kobiet w Polsce
Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto, które z założenia ma ...
Polska - Kierunki wakacyjnych wyjazdów Polaków Kierunki wakacyjnych wyjazdów Polaków
Wakacje są powodem do tego, żeby się zrelaksować po roku intensywnej pracy ...
Polska - Polskie piwa Polskie piwa
Polacy piją coraz więcej piwa i wydawałoby się, że koniunktura powinna ...
Polska - Kierunki emigracji Polaków Kierunki emigracji Polaków
Emigracja jest naturalnym procesem, jaki dotyczy każdego kraju bez względu na ...
Polska - Polacy o sobie Polacy o sobie
Stereotyp to utrwalone przekonanie, które oznacza ogólnie przypisywaną ...
Polska - Najchętniej odwiedzane miasta w Polsce wg liczby udzielonych noclegów Najchętniej odwiedzane miasta w Polsce wg liczby udzielonych noclegów
1. Warszawa 2. Kraków 3. Wrocław 4. Gdańsk 5. Poznań 6. ...
Polska - Typowo polskie - Polska gościnność. Typowo polskie - Polska gościnność.
Polska gościnność jest już legendarna, a wywodzi się nie z dzisiejszych ...
Polska - Typowo polskie - Domowe przysmaki Typowo polskie - Domowe przysmaki
W każdej kulturze znajdzie się coś, co stanowi regionalny lub nawet narodowy ...
Polska - Karnawał w Polsce Karnawał w Polsce
Kto z nas nie zna radości karnawału? Rok w rok po sylwestrowym szaleństwie przez ...
Polska - Mosty w Stańczykach Mosty w Stańczykach
Polska jest krajem niezwykle bogatym w różnego typu atrakcje. Są to ...
Polska - Bimber w Polsce Bimber w Polsce
Samogon, krzakówka, gorzała, sołtysówka, prymucha, ...
Polska - Polskie produkty regionalne Polskie produkty regionalne
Polska nie jest krajem jednorodnym kulturowo, a każdy jej fragment to inna ...
Polska - Typowo polskie - Jasna Góra Typowo polskie - Jasna Góra
Częstochowa to jedno z polskich miast, które w sensie historycznym zyskało ...
Polska - Typowo polskie - słodycze Typowo polskie - słodycze
Polskie słodycze dla Polaków znaczenie mają duże i może nie ...
Polska - Katolicy w Polsce Katolicy w Polsce
Polska ze zdeklarowanymi prawie 93% katolików pod względem religijności ...
Polska - Typowo polskie - symbole przyrody Typowo polskie - symbole przyrody
Polska przyroda jest niepowtarzalna i tak charakterystyczna, ze wielu wieszczów ...
Polska - Zapomniany kościół w Żeliszowie Zapomniany kościół w Żeliszowie
Świat jest pełen cudownych budowli, które pomimo zapomnienia i powolnego ...
Polska - Bieszczadzka Ciuchcia Bieszczadzka Ciuchcia
Wąskotorówek jest w naszym kraju wiele, bo wciąż jeszcze funkcjonują, ...
Polska - Polska wódka Polska wódka
Polacy znani są w Europie jako naród pijaków, a umiejętność ...
Polska - Tradycje wielkanocne w Polsce Tradycje wielkanocne w Polsce
Polska to kraj katolicki i to nie budzi niczyich wątpliwości. Statystyki są ...
Polska - Polscy nobliści Polscy nobliści
Nagroda Nobla przyznawana jest każdego roku w wielu dziedzinach ludziom z całego ...
Polska - Białowieski Park Narodowy Białowieski Park Narodowy
Puszcza Białowieska leży na granicy z Białorusią, częściowo na ...
Polska - Hymn Polski Hymn Polski
Oficjalnym hymnem Polski od roku 1948 jest „Pieśń legionów polskich we ...
Polska - Podział administracyjny Polski Podział administracyjny Polski
Podział administracyjny państwa na mniejsze jednostki jest naturalny i niezbędny ...
Polska - Bitwa pod Grunwaldem Bitwa pod Grunwaldem
Jedna z najsławniejszych w historii bitew odbyła się 15 lipca 1410 roku na polach ...
Polska - Barbórka Barbórka
Barbórka, określana też czasami jako Barburka, to tradycyjne, obchodzone dnia 4 ...
Polska - Morze Bałtyckie Morze Bałtyckie
Morze Bałtyckie, nazywane też często Bałtykiem jest morzem ...
Polska - Parki narodowe w Polsce Parki narodowe w Polsce
Park narodowy to miejsce, w którym znajdują się wyjątkowe przyrodnicze ...
Polska - Autostrady w Polsce Autostrady w Polsce
Słowo "autostrada" oznacza drogę publiczną przeznaczoną do ruchu ...
Polska - Mikołaj Kopernik Mikołaj Kopernik
Mikołaj Kopernik jest postacią znaną każdemu Polakowi. Pomimo wieli ...
Polska - Ludność Polski Ludność Polski
Polska jest krajem należący do średnio zaludnionych, choć warunki ...
Polska - Śląsk Śląsk
Śląsk nierozerwalnie kojarzy się z Polską, a jednak jest to kraina ...
Polska - Fryderyk Chopin Fryderyk Chopin
Fryderyk Chopin był nie tylko niezwykle utalentowanym muzykiem, ale także ciekawym ...
Polska - Józef Piłsudski Józef Piłsudski
Józef Klemens Piłsudski polski działacz niepodległościowy, ...
Polska - Pustynia Błędowska Pustynia Błędowska
O Pustyni Błędowskiej słyszał zapewne każdy Polak, ponieważ jej ...
Polska - Szlak Orlich Gniazd Szlak Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd jest chyba najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną ...
Polska - Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie
Kto z nas nie słyszał o Biskupinie? Ta niewielka starodawna wioska zrekonstruowana ...
Polska - Dolina Rospudy Dolina Rospudy
Dolina Rzeki Rospudy znana jest każdemu Polakowi głównie z powodu toczącej ...
Polska - Mapa polski Mapa polski
Polska - Typowo polskie - regionalne przysmaki góralskie Typowo polskie - regionalne przysmaki góralskie
Każdy, kto był przynajmniej raz w polskich górach zwłaszcza, jeśli ...

Boże Narodzenie w Polsce - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies